Így futottatok Ti

Szeptember 5-én országszerte tíz különböző helyszínen zajlott a Futókörök Napja, amely során közel háromezren rótták a köröket a vadonatúj futópályákon.

Az Országos Futópálya-építési Programban az utóbbi időszakban több rekortán borítású, kiváló minőségű futópályát adtak át az Aktív Magyarországért Felelős Kormánybiztosi Iroda támogatásával, a Szabadidősport-eseményszervezők Országos Szövetségének (SZEOSZ) szakmai koordinálásával.
A projekt során átadott futókörök közül szeptember első vasárnapján Gödöllőn, Hajdúböszörményben, Kaposváron, Kőbányán (Sportliget), Óbuda-Békásmegyeren, Pápán, Pestszentlőrincen, Székesfehérváron, Sárváron és Dabason zajlott a verseny, amelynek komoly tétje volt.
A legtöbb kilométert összegyűjtő város 250.000, a második 150.000, a harmadik pedig 100.000 Ft díjazásban részesült, amelyet kizárólag jótékony célra használhat fel – természetesen erről is be fogunk számolni. Helyszínenként a három legtöbbet futó résztvevőt szintén megjutalmazzuk: ők 25.000, 15.000 és 10.000 Ft értékű sporteszközvásárlási-utalványt fognak kapni.
A délelőtt 10 és délután 6 óra között megrendezett eseményen összesen 2847 futó vett részt, a legtöbben a végső győztes Dabason, ahol 591-en tették hozzá a magukét a település összteljesítményéhez (3426 km). Ha azonban az egy főre jutó megtett kilométerek számát vesszük górcső alá, láthatjuk, hogy a legtöbbet a székesfehérvári Halesz-ligetben köröztek a résztvevők, ahol egy-egy futó átlagosan közel 12 kilométert teljesített.
Érdekesség, hogy a nyertes Dabas OBO Aréna körüli futókörének indulói fele ennyit sem teljesítettek (5,8 km) fejenként, mégis a magas részvételi létszámnak köszönhetően hatalmas hajrával meg tudták előzni az egész nap során kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtó kaposváriakat. Egyéb érdekességek az alábbi táblázatban:

9,59 km

Ami a résztvevők nemi arányát illeti: gyakorlatilag ugyanannyi nő futott velünk, mint férfi (49,03%-50,97%). A korosztályok vizsgálata is izgalmas: a közel háromezer futó átlagéletkora 31 esztendő volt, azonban az igazsághoz hozzátartozik, hogy néhány éves kisgyermekek is kaptak rajtszámot, akik pár kör szülővel történő lesétálását követően a közeli játszótereken folytatták a programot.
Természetesen nem csak fiatal gyerekek rótták a köröket a futónapon: Buncsik János például a maga 87. betöltött életévével az egész mezőny legidősebb tagjának bizonyult. Ezúton is gratulálunk neki a sportos életmódjához!
Bár a legtöbb résztvevő kevesebb mint tíz kört tett meg átlagosan fejenként, akadtak olyanok is, akik nem érték be ennyivel: öten is több mint 70 kilométert szorgoskodtak össze, az abszolút rangsort megnyerő Keller Elek például kereken 76 kilométerrel zárt. A hölgyek közül a népszerű ultrafutó, Makai Viktória tette meg a legtöbb kört, ő 66 kilométert teljesített. Maratonistákból sem volt hiány: összesen 42 fő abszolvált legalább 42,195 kilométert.
Egyéb érdekes statisztikák a települések versenye kapcsán ITT érhetők el, míg az egyéni ranglisták ITT találhatók.